Seznam.cz se spolehá na kamerový systém od IPSECURITY

Česká technologická firma Seznam.cz zprovoznila v roce 2023 nové datové centrum NAGOJA v Benátkách nad Jizerou. Na bezpečnost datacentra nepřetržitě dohlíží náš chytrý kamerový systém s IP kamerami Hanwha.

Když v datacentru vypadne proud, uživatelé služeb portálu Seznam.cz nic nepoznají, protože se automaticky spustí dieslové agregáty a jsou schopny zásobovat datacentrum elektrickou energií až 24 hodin v kuse.

O DATACENTRU

Kamery od IPSECURITY střeží majetek Seznamu v hodnotě 300 milionů Kč

Datové centrum NAGOJA ukrývá technologie ve dvou rozlehlých sálech, do kterých se vejde přes 200 serverových racků.

Na pozemku o rozloze přes 17 000 m2 bylo nutné zajistit neustálý kamerový dohled, který bude monitorovat kompletně všechny místnosti a sály, ale také perimetr budovy a vjezdy.

Na pozemku je několik obrovských 12válcových dieselagregátů s podzemními nádržemi nafty. Proto dokáže datacentrum fungovat i v případě výpadku elektrické energie po dobu 24 hodin.

CO BYLA VÝZVA?

Dosáhnout maximálního pokrytí a mít přehled o dění v celém areálu

V novém datacentru Seznamu chtěli mít kamerový systém, který by dokázal pokrýt co největší plochu areálu včetně pozemku okolo budovy.

Seznam také požadoval 100% integraci nových kamer do stávajících systémů CCTV na stejné platformě a přístup ke všem datům z centrálního dohledu v Praze.

Komplex byl původně projektován jako zcela bezobslužný – proto bylo klíčové zajistit komplexní přehled o dění v areálu pomocí kamer, které dokážou bezchybně a včas identifikovat potenciální bezpečnostní hrozby. To do puntíku splnily kamery Wisenet od Hanwha Vision.

Servery v rackových skříních zajišťují provoz některých služeb Seznamu. Díky kamerovému systému vidí obsluha v Praze, kdo a kdy k serverům přistupuje.
V celém areálu datového centra Seznam.cz jsou použity IP kamery Wisenet, které dodali specialisté z IPSECURITY.

KAMERY WISENET

Datacentrum střeží špičkové kamery Wisenet v kombinaci s AI vydeoanalytickým SW ATEAS

V datovém centru Nagoja má Seznam své technologie a citlivá data, proto je potřeba celý prostor střežit jako oko v hlavě. V Nagoje nainstalovali špičkové kamery Wisenet, které dohlíží na stovky serverů a hlídají celý areál uvnitř i venku. V datovém centrum je v provozu celkem 121 IP kamer.

Operátor video dohledového systému může hlídat bezpečnostní situaci z centrální řídicí místnosti a sledovat, co se centru děje a včas reagovat na případné hrozby. Kamery pomáhají udržovat datové centrum Seznamu v bezpečí.

ATEAS SECURITY SYSTEMS

V Seznamu nasadili chytrý IP video monitorovací software ATEAS

Nejvýkonnější videodohledový systém na trhu. ATEAS analyzuje video v reálném čase a sám vyhledává incidenty díky hlubokým neuronovým sítím.

Umělá inteligence eliminuje plané poplachy a okamžitě dohledá důkazy, aniž by operátor videostěny musel trávit hodiny ručním prohledáváním záznamů.

ATEAS CZ je ryze česká SW firma s bohatými zkušenostmi v oboru video dohledu už od roku 2008.

Kamerový systém na steroidech – tak hodnotí nasazení ATEASU do svých kamer naši klienti. Videomonitoring je díky ATEASU 100% funkční a rychlý bez kompromisů. Díky ATEASU využijete svůj hardware na maximum.

ŘEŠENÍ

Jaká byla naše úloha v projektu?

Celý projekt montáže kamerového systému v datacentru Sezamu technicky zastřešila firma ARYKA IN-WEST.

ARYKA IN-WEST na základě doporučení IPSECURITY zapracovala změny do projektové dokumentace a upravila již namontované kamery.

Při kamerových zkouškách se totiž zjistilo, že řešení kamer navržené v původní prováděcí dokumentaci od generálního projektanta stavby vypadalo na papíře sice dobře, ale ve skutečnosti kamerový systém nefungoval 100%.

REVIZE PROVÁDĚCÍ DOKUMENTACE

Po zapojení IPSECURITY do projektu se zjistilo, že některé kamery navržené v prováděcí dokumentaci nejsou potřeba a proto se celkový počet navrhovaných kamer snížil.

UPRAVENÍ POLOHY KAMER

Když se udělali kamerové zkoušky, přišlo se na to, že v kamerovém systém existují slepé úhly. Proto bylo nutné upravit polohy některých kamer, aby se zajistilo 100% pokrytí.

DODATEČNÁ MONTÁŽ INFRAPŘÍSVITŮ

Při kamerových zkouškách se také odhalilo, že kamery ve tmě nefungují správně. Do projektu bylo nutné naprojektovat dodatečné infrapřísvity pro venkovní kamery na opláštění budovy.

Kdo stojí za návrhem a instalací kamer v datovém centrum NAGOJA

Společnost se zaměřuje na poskytování komplexních služeb ve svém oboru, včetně konzultací – projektování, instalací, dodávek a servisu bezpečnostních a slaboproudých systémů i prostředků fyzické ochrany – vše na klíč podle požadavků klienta.

ARYKA.CZ

IPSECURITY je sehraný tým specialistů na inteligentní kamerové systémy. Společnost se perfektně vyzná v oboru IP kamer, protože nabízí pečlivě sestavený úzký sortiment značkových kamer a příslušenství. Firma zajišťuje záruční i pozáruční opravy HW.

IPSECURITY.CZ

Pavel Berounský

Manažer datového centra

Jak spolupráci s IPSECURITY vnímají v Seznamu?

Díky volbě správných kamer a jejich efektivnímu rozmístění jsme schopni v budově datového centra bezchybně identifikovat pohyb všech osob. Po půl roce provozu hodnotíme celý systém jako naprosto vyhovující.

Největší přínos na spolupráci s IPSECURITY a Aryka In-west vidíme v dodatečné optimalizaci umístění některých kamer oproti původní projektové dokumentaci.

Navrhujeme spolehlivé kamerové systémy na klíč

  • Jsme partner pro instalační firmy, které montují kamery koncovým klientům.
  • Konzultujeme s městy, průmyslovými podniky, nemocnicemi a dalšími firmami.
  • Umíme vyprojektovat funkční kamerový systém a doporučit vhodné montážní partnery po celé ČR.